Polnočné slnko Jo Nesbo

Nový príbeh famózneho Jo Nesboa, Polnočné slnko

Jo Nesbo napísal príbeh o mužovi, ktorý zradil najväčšieho zločinca v nórskom Osle a teraz hľadá dokonalý úkryt. Nájde ho v zapadnutom kúte Nórska, ďaleko na severe, kde sa odvážia len losy. Minulosť nás však dobehne všade a nikdy nespí… medzi cudzincom a jeho osudom však stojí trúchliaca matka Lea a jej syn Knut…

Majster severského krimi Jo Nesbo prichádza s novinkou Polnočné slnko, ktoré dánsky magazín Nordjyske Stiftstidene opísal jednoducho: „Vynikajúco napísané…farbisté, zábavné a zároveň plné zmysluplnej filozofie.“

Krv na snehu zanecháva stopy za polárnym kruhom.

Píšu sa 70-te roky. Ďaleký sever Nórska. Opustená dedina Kåsund. Jej obyvatelia sú laestadiáni, členovia náboženskej sekty, ktorá zväzuje ich životy prísnymi pravidlami. Jedného dňa ich pokoj naruší cudzinec Ulf.

Vystúpil som z autobusu uprostred noci. Zažmúril som oči do slnka, čo sa skrývalo za ostrovom kdesi na severe. Červené a unavené. Ako ja. Za horizontom pokračovalo more. A za morom leží severný pól. Tam by ma možno nenašli.

Tvrdí, že prišiel loviť vtáky. Pištoľ vo vrecku mu búchala do boku, priamo o kosť. Pod košeľou skrýval opasok s peniazmi. Na lovca však nevyzerá, dokonca nemá ani pušku v ruke, či na ramene. Nikomu nechce prezradiť, že jedinou korisťou, ktorú tu chcú uloviť, je on sám. Zradil totiž Rybára, najväčšieho zločinca v Osle.
A tam ďaleko na severe, kde slnko nezapadá, hľadá dokonalý úkryt. Verí, že ho našiel. Veď kto už by išiel dobrovoľne do tej plochej, monotónnej pustatiny, čo sa podobá na Mars. Červená púšť. Neobývateľná a škaredá. Dokonalý úkryt, no nie?

Cudzinec netuší, na ktorej strane budú stáť miestni a či mu pomôžu zbaviť sa skutočného lovca. Medzi ním a jeho osudom stojí len ovdovená matka Lea a jej syn Kurt.

Nadišla moja šanca. Vytiahol som pištoľ spoza opaska. Vstal som. Musím strieľať, skôr než sa stihnú ku mne otočiť, aby som im nevidel do tváre...

Jo Nesbo Súťaž o zájazd do Nórska

zdroj: Severskekrimi.sk